Túto otázku dostávame relatívne často, najčastejśie ale až vtedy, keď sa už veľa spraviť nedá, alebo len minimum. V každom prípade v tomto článku sa budeme venovať podlahovému polystyrénu.
Aké sú hlavné úlohy podlahového polystyrénu?
- utlmenie kročajového hluku - pokiaľ sa jedná o podlahový polystyrén v dvojpodlažnom dome tak tu sa používa tenšia vrstva na poschodí, izolácia je vedľajšia nakoľko strop prízemia aj podlaha prvého poschodia patria dovnútra tepelnej obálky domu
- tepelná izolácia - toto je jedna z najdôležitejších vlastností a do úvahy sa berie aby bol tepelný odpor podlahy v určitej miere v súlade s tepelným odporom napríklad stien, ale dôležité sú aj materiály použité pri vykurovaní a podlahová krytina.
- priestor na vedenie inžinierskych sietí - priestor v podlahe sa často využíva aj na tento účel, tu je správne premyslieť ako sa jednotlivé inžinierske siete ovplyvňujú
Utlmenie kročajového hluku je pomerne jasná úloha a rieši ju aj tenšia vrstva, ktorá sa zmestí "takmer všade". Preto nás budú najviac zaujímať ďalśie dve úlohy podlahového polystyrénu.
Úlohou tepelnej izolácie je tvorba tepelného odporu, teda zamedzenie prúdenia tepla smerom, ktorým si neželáme. V podlahe je táto vlastnosť dôležitá o to viac, keďže naším cieľom je aby teplo smerovalo smerom nahor cez podlahovú krytinu a nie vyhrievalo priestor pod domom, kde sa celoročne udržuje priemerná teplota 10°C až 15°C. Dobré fungovanie podlahového kúrenia je možné už pri hrúbke vrstvy podlahového polystyrénu 8cm. Keďže naša spoločnosť inštaluje systémy podlahového vykurovania aj priamo na polystyrén bez nutnosti systémovej dosky (náročnejšie riešenie, ale trubky podlahového vykurovania sú oveľa lepšie obalené) môžete si dopriať o pár centimetrov kvalitného polystyrénu navyše. Štandardom pri dnešnej výstavbe je hrúbka 12 až 16cm. Pokiaľ ste v tomto rozmedzí tak si môžete byť istí, že bude všetko v poriadku. V prípade ak je miesta menej, stále tu je možnosť použiť kvalitnejší materiál ako napríklad grafitový polystyrén, ktorý má prestup tepla v závislosti od výrobcu o cca 15 až 20 percent nižší.
Tepelná izolácia podlahy musí byť v určitej rovnováhe s celkovým riešením domu. Rovnako platí, že hrúbka izolácie použitá v Bratislave nemusí spĺňať rovnaké normy v prípade výstavby v Poprade (a to či sa už bavíme o nízkoenergeticom alebo pasívnom štandarde.) Bežne sa volí približne polovičný tepelný odpor v prípade izolácie podlahy ako pri izolácií vonkajších stien. Do kariet nižším číslam hrá najmä smer prúdenia tepla a vyššia teplota pod základovou platňou.
Čo nám môže zmeniť požiadavky na izoláciu podlahy? Je to hlavne typ podlahovej krytiny, ktorý hodláte použiť. Prirodzeným izolantom je drevo, preto pokiaľ túžite po drevenej podlahe odporúčame o cca 25 percent zlepšiť izoláciu podlahy. Dôvod je, že teplo prúdi smerom menšieho odporu a samotná podlaha nám do určitej miery bude tvoriť značný tepelný odpor.
Hrúbka podlahového polystyrénu ovplyvňuje budúcu výšku podlahy v dome. Preto je potrebné s ňou rátať, ešte pred realizáciou hrubej stavby. Pri vyhotovených okenných otvoroch a finálnej výške strechy už nie je možné s týmto parametrom nejak výrazne pracovať.
Často v skladbe podlahy, konkrétne v polystyréne vedieme aj inžinierske siete a to hlavne rozvody vody. Je rozumné požiť v skladbe podlahy dve vrstvy polystyrénu a zakomponovať najmä rozvody teplej vody, prípadne cirkuláciu vody do stredu polystyrénu. Takto využijeme jeho vlastnosti a rozvod TÚV sa nám odmení nižšími stratami.
Nosnosť podlahového polystyrénu?
Polystyrén v podlahe nesie hmotnosť celého vybavenia domu, ale aj poteru (najčastejšie niekoľko ton cementového poteru alebo anhydridu) a všetko zariadenie domácnosti. Stlačiteľnosť, respektíve miera stlačiteĺnosti polystyrénu sa udáva v kPa, teda v kilopascaloch pri stlačení 10%. Hlavne pri hrubších vrstvách doporučujeme vyššiu triedu podlahového polystyrénu, označovaného od najbežnejšieho producenta ako 150s ( najrozšírenejší je 100s). Po tom ako sa domácnosť zaťaží a polystyrén si sadne, bude to viac pri hrubej ako pri tenkej vrstve.