Mýty a fakty o podlahovom kúrení
Vedeli ste, že podlahové kúrenie vymysleli v Kórei ? Nie ? Veru áno, ale až Európania ho vyšperkovali do dnešnej podoby a spôsobu, ako ho využívame a ako sa inštaluje. Podlahové kúrenie má svoje výhody, pre ktoré je veľmi obľúbené v dnešnom modernom stavebnom priemysle.
5 mýtov o podlahovom kúrení
MÝTUS 1 - Podlahové kúrenie môže byť iba v rodinný domoch
Výberu podlahového kúrenia ako vykurovacieho systému v našej domácnosti musí predchádzať dôkladný návrh a príprava objektu. Podlahové kúrenie nemôžeme realizovať kedykoľvek. Najčastejšie sa takéto rozhodnutie prijíma vo fáze projektovania domu. Inštalácia vodného podlahového kúrenia v prípade bytu v paneláku alebo pri menšej rekonštrukcii je zložitá - nebudeme si klamať.
Podlahové kúrenie však môžeme mať aj vďaka elektrickým rohožkám, ich inštalácia je menej náročná. Elektrický systém nevyžaduje vyplnenie podlahy poterom, stačí teda menšia renovácia. Tenká vykurovacia rohož môže byť umiestnená priamo do lepidla, ktoré fixuje podlahové dlaždice, alebo do poteru tesne pod povrchom podlahy.
MÝTUS 2 – Podlahové kúrenie je veľmi drahé
Investícia do podlahového kúrenia je lepšia ako inštalácia bežných radiátorov do celého domu. Voľba plánovaného systému však prináša z dlhodobého hľadiska merateľné výhody. Pri stavbe domu musíme myslieť dopredu a analýza nákladov na používanie vykurovacieho systému je nevyhnutná.
Za predpokladu, že v súlade s tým, čo garantujú výrobcovia, sa v miestnostiach s podlahovým kúrením pociťuje tepelná pohoda pri teplote o dva stupne nižšej ako v prípade radiátorového vykurovania, máme skutočný predpoklad nižších nákladov na vykurovanie (dokonca až do 6% ročne).
Vyšší komfort pri nižších teplotách vykurovania je výhodou aj pokiaľ ide o vplyv na naše zdravie a životné prostredie. Iba povrchové systémy sú schopné efektívne využívať vykurovanie ekologickými zdrojmi tepla, napríklad tepelnými čerpadlami, a tiež spĺňať očakávania týkajúce sa znižovania znečistenia ovzdušia, pretože na vykurovanie tej istej oblasti potrebujeme menej energie.
Podlahové vykurovanie je tiež efektívnejšou formou vykurovania v modernej výstavbe, kde sa využívajú veľké otvorené priestory, obývacie izby s veľkými oknami, vysoké stropy alebo medziposchodia. Používanie iba tradičných radiátorov v takýchto podmienkach zvýši únik tepla smerom nahor.
MÝTUS 3 - Na podlahové kúrenie môže ísť iba dlažba
Pri rozhodovaní o podlahovom kúrení musíme brať do úvahy, že povrchová úprava podlahy je oveľa náročnejšia. Najlepším materiálom v tomto prípade sú keramické dlaždice, ale nie je to jediná možnosť. Sú vhodnejšie z toho hľadiska, že majú nízky tepelný odpor, ktorý je dôležitý pre výkon systému. V miestnostiach, ako je kuchyňa, kúpeľňa alebo hala, s tým nie je žiadny problém - dlažba je v nich typickým dokončovacím materiálom.
Podlahové kúrenie môže dobre fungovať aj pod drevenou podlahou alebo laminátovými parketami. V takejto situácii však treba dopredu myslieť na dve veci. Po prvé, tento materiál by mal byť zahrnutý do projektu, čo vám umožní správne naplánovať rozloženie vykurovacích slučiek s prihliadnutím na odpor daného materiálu a po druhé, zvoliť materiály vhodné na podlahové vykurovanie (majú špeciálny piktogram). Ak preferujete drevo, najlepšie sú vrstvené dosky. Tento typ podlahy musí byť rovnomerne rozložený, teda bez tzv .okrajovej zóny, vďaka čomu sa vyhneme teplotným rozdielom v podlhe, ktoré sú nepriaznivé pre drevený materiál.
MÝTUS 4 - Podlahového kúrenia funguje iba na prízemí
Podlahové kúrenie je veľmi pohodlný, efektívny a ekonomický spôsob vykurovania domu, ktorý funguje v mnohých konfiguráciách. Môže byť použitý v spojení s tradičnými radiátormi alebo ako samostatná inštalácia v celom dome, tiež v dvojpodlažných domoch a poschodových administratívnych budovách.
Nezabúdajte na to, že podlahové kúrenie je vhodné pre akýkoľvek typ miestnosti vrátane spální. Teplo dodávané do miestnosti z podlahového systému má pozitívny vplyv na našu pohodu. Väčšina tepla je pri nohách a hlava je o niečo chladnejšia, čo poskytuje väčšie pohodlie ako konvenčné teplo stúpajúce z radiátorov (studená zem a najteplejšie pri strope).
Treba brať do úvahy: Inštalácia vodného podlahového kúrenia si vyžaduje dostatočne silnú izolačnú vrstvu pod celou plochou podlahy a hrubší poter, ktorý zdvihne úroveň podlahy minimálne o niekoľko centimetrov. Typ vykurovania sa preto musí zvoliť už v projekte domu, aby sme sa vyhli nedokonalostiam a veciam, ktoré sa môžu pri stavbe domu objaviť a už sa nebudú dať opraviť. Tiež by ste mali myslieť na plánovanú vyššiu úroveň podlahy a vziať ju do úvahy pri navrhovaní výšky miestností a usporiadaní otvorov dverí, balkónových okien, soklov atď.
MÝTUS 5 - Na podlahové kúrenie nemôžeme umiestniť nábytok
Potrubia podlahového kúrenia neumiestňujeme tam, kde bude kuchynská linka, vaňa alebo sprchová vanička. Týka sa to taktiež veľkého a masívneho nábytku a vybavenia, ktoré priamo pokrýva veľké plochy podlahy. Toto pravidlo platí predovšetkým pre: kuchynské linky, vstavané skrine, vane a sprchovú vaničku v kúpeľni. Na miesta, kde je podlahové kúrenie je vždy lepšie položiť nábytok na nožičkách, pretože sa priamo nedotýka podlahy a umožňuje cirkuláciu ohriateho vzduchu.
Zmeny v interiérovom dizajne sú prijateľné a nemajú negatívny vplyv na samotný vykurovací systém. Nemusíte sa obávať pri premiestňovaní Vášho nábytku na vykurovanie nebude mať žiadny vplyv.