Kedy robiť podlahové kúrenie ?
Toto je jedna z najčastejších otázok akú od Vás dostávame. Každý ma svoj názor a každé riešenie má svoje výhody aj nevýhody. Rozhodnutie je len a len na Vás.
Preto sa v tomto článku pozrieme na obe možnosti.
Podlahové kúrenie pred omietkami
Podlahové kúrenie sa musí vždy realizovať najprv po inštalácii vody a odpadov a elektrickej inštalácii v dome. Následne je na rade podlahové kúrenie.
Výhody tejto inštalácia pred omietkami sú také, že nedôjde k poškodeniu rozvodov vody, odpadov a elektriky nakoľko hneď na to sa ukladá izolácia, robí dilatácia, spraví podlahové kúrenie, ktoré sa zaleje poterom.
Poter potrebuje na schnutie dlhšiu dobu preto pri realizácii omietok môže už zrieť.
Veľká nevýhoda hlavne ak zvolíte sadrové omietky je tá, že poter bude špinavý od použitého materiálu a budete ho musieť následne očistiť. Avšak to viete vyriešiť zakrytím poteru fóliou.
Máte však istotu, že sa Vám omietky nezašpinia pri realizácii poteru.
Sú tvrdenie, že pri realizácii, kde je najskôr poter nedôjde k dokonalému prepojeniu medzi podlahovou a poterom avšak šikovní majstri vyriešia aj tento problém.
Podlahové kúrenie po omietkach
Pri realizácii našich podlahoviek je to vždy 1:1. Máme klientov, ktorí volia montáž podlahového kúrenia až po omietkach.
Výhoda toho je, že po zaliati máte čistý poter po ktorom nechodia omietkari dva týždne s rebríkmi. Môže zrieť bez väčších zásahov.
Avšak pri tejto variante máte potrubia vody a elektroinštaláciu odhalené nie je zakrytá preto sa častokrát stáva, že sa niečo pri nedbalom zaobchádzaní poškodí.
Nevýhoda je, že pri neopatrnom robení cementového poteru môže dôjsť k zafrkaniu stien, ktoré sa ťažšie opravujú hlavne ak máte strojové omietky.
Veľká výhoda tohto postupu je hlavná tá, že omietka ide úplne na spodok k základovej doske, pretože aj to je izolácia, či zvuková alebo tepelná.
Dúfam, že sme Vám týmto článkom ozrejmili obidve možnosti a vy si pre Vašu stavbu vyberiete tú, ktorá sa Vám páči viac.